Až 50 % případů vyplývá z lékařského zákroku nebo léčby
Tento recept pokrytý sladkou omáčkou je skvělou volbou pro zdravou valentýnskou večeři a vyžaduje pouze jeden pekáč!
Ingredience
- 4 filety z lososa (každý 6 uncí);
- 1 lžíce másla;
- 2 lžíce hnědého cukru;
- 2 lžíce sójové omáčky se sníženým obsahem sodíku;
- 2 lžíce dijonské hořčice;
- 1 lžíce olivového oleje;
- ½ lžičky pepře;
- ⅛ lžičky soli;
- 1 libra čerstvých zelených fazolek (ořezaných).
Pokyny
- Zahřejte troubu na 425 stupňů F.
- Filety vložíme do pekáče potaženého sprejem na vaření. V malé pánvi rozpustíme máslo a vmícháme hnědý cukr, sójovou omáčku, hořčici, olej, pepř a sůl. Polovinu směsi potřeme lososem.
- Vložte zelené fazolky do velké mísy. Pokapejte zbylou směsí hnědého cukru a promíchejte, aby se obalila. Kolem filetů naaranžujte zelené fazolky. Pečte, dokud se ryba nezačne snadno loupat vidličkou a zelené fazolky nebudou křupavé, 14 až 16 minut.
Puttanesca v jednom hrnci
Tento recept je ideální pro páry, které hledají zdravou vegetariánskou variantu pro oslavu valentýnské večeře. Jak název napovídá, k přípravě tohoto pokrmu se používá pouze jeden hrnec, takže zbytek večera můžete trávit společně něčím jiným než nádobím.
Ingredience
- 12 weicode official uncí cherry rajčat;
- ½ šálku vypeckovaných zelených oliv;
- ½ šálku čerstvé petrželové natě a více na ozdobu;
- 4 ½ šálků vody;
- 12 uncí sušených linguine těstovin;
- ½ šálku kapary;
- 2 lžíce olivového oleje;
- 1 lžička košer soli;
- ½ lžičky čerstvě mletého černého pepře;
Pokyny
- Cherry rajčata a olivy rozpůlte a vložte je do velké pánve s rovnými stranami. Listy petrželky nasekejte nahrubo a přidejte na pánev. Přidejte vodu, linguine, kapary, olivový olej, sůl a černý pepř.
- Přiveďte k varu na vysoké teplotě (bude to trvat asi 5 minut). Směs vařte, míchejte a otáčejte těstoviny kleštěmi, aby se neslepily, dokud nejsou těstoviny al dente a téměř všechna tekutina se neodpaří, 8 až 10 minut.
- Sundejte z plotny. Navrch dejte další čerstvou petrželku. Ochutnejte a podle potřeby dochuťte ještě solí.
Jablečné křupavé pro dva
Opravdu je Valentýn bez sladkého pohoštění? Tento recept na jablečné křupky byl vyroben speciálně pro dvě osoby, takže je to skvělá volba dezertu pro vás a vašeho partnera po večeři na Valentýna. Je tak dobrý, že si možná ani neuvědomujete, že obsahuje ovoce!
Ingredience
Ingredience na náplň:
- 2 malá kyselá jablka zbavená jádřinců a nakrájená na tenké plátky;
- 2 lžíce čistého javorového sirupu;
- ½ lžičky citronové šťávy;
- ½ lžičky vanilkového extraktu;
- ½ lžičky mleté skořice;
- ⅛ lžičky mletého muškátového oříšku;
- ⅛ lžičky mletého nového koření;
- 1 špetka soli.
Ingredience na polevu:
- 2 lžíce ovesných vloček;
- 2 lžíce celozrnné mouky;
- 1 polévková lžíce čistého javorového sirupu;
- ¼ lžičky mleté skořice;
- 1 špetka soli;
- 1 lžíce nesoleného másla, změkčeného.
Pokyny
- Zahřejte troubu na 350 stupňů F. Lehce namažte dva 8-uncové ramekiny a položte je na plech.
- Připravte náplň: Smíchejte jablka, javorový sirup, citronovou šťávu, vanilkový extrakt, skořici, muškátový oříšek, nové koření a sůl v misce; promíchejte, dokud se důkladně nepromíchá. Směs rozdělte mezi připravené ramekiny.
- Připravte si polevu: V misce smíchejte oves, mouku, javorový sirup, skořici a sůl; míchejte, dokud se důkladně nespojí. Nakrájejte na změklé máslo, dokud směs nebude připomínat hrubou strouhanku. Drobenkovou polevou rovnoměrně potřeme náplň v ramekins.
- Plech s pečicím papírem vložíme do předehřáté trouby a pečeme, dokud jablka nezměknou a poleva lehce zhnědne, 25 až 30 minut. Před podáváním ochlaďte 10 až 15 minut.
Pro páry, které hledají alternativu k Valentýnskému stolování, zvažte možnost zkusit si doma vytvořit svůj vlastní zdravý recept. Je to skvělý způsob, jak zajistit, že budete jíst nejen zdravěji, ale je také pravděpodobné, že bude levnější pro lidi, kteří dbají na rozpočet, a poskytuje intimnější prostředí pro valentýnskou večeři s vaším partnerem.
Pupeční šňůra je záchranou živin a kyslíku vašeho dítěte. Nouzová situace nastane, když pupeční šňůra opustí tělo dříve, než dítě během porodu. Dítě může ztratit životně důležité spojení s živinami a kyslíkem. Co pro vás a vaše dítě znamená prolaps pupeční šňůry, vzácná porodnická pohotovost?
Klíčové věci:
- K prolapsu pupeční šňůry dochází, když pupeční šňůra opustí děložní hrdlo dříve, než vaše dítě.
- Výhřez pupeční šňůry je pro novorozence potenciálně život ohrožující, protože přísun kyslíku může být značně omezen.
- Pokud je identifikován prolaps pupečníku, je nejčastějším dalším krokem okamžitý porod.
- Váš porodník může riziko předvídat, ale prevence není vždy možná.
Co je prolaps pupeční šňůry?
Prolaps pupeční šňůry je, když se pupeční šňůra, spojení vašeho dítěte s placentou, objeví dříve než oni. Když k tomu dojde, přísun krve a kyslíku z vás do vašeho dítěte může být vážně snížen nebo ztracen. Toto přerušení může vést k významnému fetálnímu utrpení a potenciálně ke smrti. Mohou nastat dva typy prolapsu pupečníku:
- Zjevný prolaps. Pupeční šňůra opouští děložní hrdlo před prezentující částí těla dítěte. Šňůra může být viditelná nebo cítit během vaginálního vyšetření. Monitor srdečního tepu plodu může ukazovat abnormality srdeční frekvence plodu.
- Okultní prolaps. Pupeční šňůra vychází z děložního čípku s částí těla představující plod. V tomto případě není šňůra při vaginálním vyšetření viditelná ani cítit. Monitor srdce plodu může ukazovat fetální úzkost, i když ne vždy.
Příčiny prolapsu pupeční šňůry
Prolapsy pupečníku nejsou časté. Až 50 % případů vyplývá z lékařského zákroku nebo léčby. Mezi příčiny prolapsu patří:
Rozbití vody | K prolapsu pupečníku může dojít, když membrány prasknou spontánně nebo uměle před tím, než je dobře zapojena část těla plodu, nejlépe hlava. Toto prasknutí může ponechat prostor pro volně plovoucí šňůru, aby sklouzla dolů a ven. To představuje přibližně 25 % případů prolapsu. |
Zavedení elektrody na temeni hlavy plodu nebo intrauterinního tlakového katétru | Použití monitorovacích nástrojů, které vyžadují prasknutí vody, může zvýšit riziko prolapsu, pokud hlava dítěte není zapojena do pánve. |
Zavedení cervikálního dozrávacího balónku | Tyto vnitřní, tekutinou naplněné balónky vyvíjejí tlak na děložní čípek, aby způsobily manuální dilataci neboli otevření děložního čípku. |
Matka rodí více než pětkrát | Tomu se říká velká multiparita. |
Příliš mnoho plodové vody | Polyhydramnion je běžný u stavů, jako je gestační diabetes. |
Nesprávná prezentace novorozence | Dítě v poloze koncem pánevním nebo vleže na boku je vystaveno většímu riziku prolapsu pupečníku. |
Předčasné, předčasné prasknutí blan | Když voda praskne před 37. týdnem těhotenství, existuje mnoho rizik pro těhotenství, včetně prolapsu pupečníku. |
Vícečetná těhotenství | Dvojčata, trojčata a další jsou vystaveni většímu riziku prolapsu pupečníku. |
Příznaky prolapsu pupečníku
U těhotné rodiče nejsou žádné příznaky prolapsu pupečníku. Známky jsou obecně slyšitelné nebo viditelné na srdeční frekvenci plodu, ale pouze asi u dvou třetin plodů. Váš porodník nebo porodní asistentka a porodní a porodní sestry jsou speciálně vyškoleni, aby rozuměli změnám, ke kterým dochází v srdeční frekvenci plodu. Změny srdeční frekvence, které by měl lékařský personál okamžitě vyšetřit, zahrnují:
- Zpomalení srdeční frekvence dítěte. Toto se nazývá fetální bradykardie.
- Hluboké poklesy srdeční frekvence dítěte. Říká se jim proměnná zpomalení, která mohou, ale nemusí nastat během kontrakce. To může znamenat, že dochází ke stlačení pupeční šňůry.
Ať už rodíte doma nebo v nemocničním prostředí, vaše porodní asistentka, porodní asistentka, zdravotní sestra nebo lékař provedou vaginální vyšetření, aby zjistili, zda lze uvnitř pochvy nahmatat šňůru. Tyto změny srdeční frekvence plodu mohou způsobit i jiné porodnické nálezy, komplikace a mimořádné události.
Ve vzácných případech může být pupeční šňůra viditelná mimo vagínu. V tomto případě musí být šňůra udržována vlhká a teplá. Teplota studeného vzduchu může způsobit, že se krevní cévy v pupečníku spasmují a uzavřou nebo zúží, což dále snižuje tok kyslíku k dítěti.
Léčba – co očekávat:
Zjištění zjevného prolapsu pupeční šňůry je naléhavé a ohrožuje život vašeho dítěte. Léčba zahrnuje dva hlavní kroky:
- Dostat tlak z pupeční šňůry. Tomu se říká fundická dekomprese. Ruka uvnitř pochvy bude tlačit prezentační část dítěte nahoru, aby se uvolnil tlak na šňůru. Tento jemný manuální tlak zůstane až do porodu, aby krev a kyslík proudily k dítěti.
- Porod dítěte. Většinou se porod uskuteční nouzovým císařským řezem.
Nejdůležitějším krokem pro blaho dítěte je snížení tlaku na šňůru, bez ohledu na to, jak dlouho porod trvá. To je zásadní krok, pokud je prolaps pupeční šňůry objeven doma. Další kroky mohou zahrnovat:
- Léky na zastavení kontrakcí. Zastavení kontrakcí zvýší průtok krve do placenty a pupeční šňůry.
- Trendelenburgova poloha. Pacient leží na zádech s hlavou skloněnou dolů a chodidly směřujícími nahoru, aby se uvolnil tlak v pánvi.
- Plnění močového měchýře tekutinou. Tekutina je zavedena trubicí umístěnou v močové trubici, aby se uvolnil další tlak na šňůru.
Jak zabránit prolapsu pupečníku
Prevence prolapsu pupečníku je obtížná, ale rozpoznání rizik může pomoci porodníkům předvídat jeho možnost.
Umělé porušení vody nebo membrán je nejčastějším rizikovým faktorem prolapsu míchy. Poskytovatelé musí být opatrní při tomto umělém lámání vody. Během pomalého a kontrolovaného protržení membrány je nepřetržitě monitorována srdeční frekvence plodu.
Může dítě přežít prolaps šňůry?
Úmrtí plodu v důsledku prolapsu pupečníku je méně než 10 %. Tato míra se v průběhu let dramaticky zlepšila, protože císařské řezy se staly dostupnějšími a došlo ke zlepšení KPR u kojenců. Pokud však dojde k prolapsu mimo nemocniční prostředí, úmrtnost plodu se zvýší na téměř 50 %.