Tento článok bol aktualizovaný, aby odrážal oficiálne rozhodnutie.

Trick-or-treating je tento rok späť. Druh.

Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb dali zelenú deťom na celoštátnej úrovni, aby oklamali alebo ošetrili tento Halloween – rok po tom, čo minulý rok odporučili proti tradícii kvôli obavám z koronavírusu, namiesto toho navrhli jednosmerný trik alebo liečbu ako alternatívu.

Prípady koronavírusov v USA klesajú – o 13 % posledný septembrový týždeň – ale podľa CDC zostáva prenos v komunite vysoký aj pri delta variante. Rochelle Walensky, riaditeľka CDC, povedala pre CBS News: "Nemusela by som nevyhnutne ísť na preplnenú halloweensku párty, ale myslím si, že by sme mali byť schopní nechať naše deti cvičiť v malých skupinách."

Odborníci tvrdia, že je stále najlepšie prijať preventívne opatrenia na Halloween vzhľadom na to, že väčšina detí, ktoré podvádzajú, má menej ako 11 rokov a niektoré sú pravdepodobne stále neočkované.

Halloween: 25 kreatívnych a zábavných kostýmov, ktoré môžu deti nosiť s maskami

Tekvicové záplaty a halloweenske párty: Odborníci zvažujú riziká COVID-19 na jesenných stretnutiach

To znamená, že aj keď sa všeobecná tradícia považuje za bezpečnú, pre nositeľov kostýmov je dôležité, aby cestovali v malých skupinách z domu do domu a vyhýbali sa scenárom počítania/obchodovania so sladkosťami alebo stretnutiam s kufrom alebo dobrotou na centrálnom mieste.

"Nechceme, aby sa pri dverách zhromažďovala veľká skupina detí," povedal Pollitt. "Odporúčame menšie skupiny na veľmi krátke trvanie pri niečích dverách."

Stephen Kissler, epidemiológ a modelár chorôb na Harvard TH Chan School of Public Health, povedal, že vedci očakávajú, že jeseň a zima, podobne ako minuloročné chladnejšie počasie, povedú k nárastu prípadov COVID-19. "Halloween je čas, kedy očakávame, že tento nárast začne," povedal.

Kissler povedal, že okrem COVID-19 je jedna inteligentná preventívna vec, ktorú treba urobiť, očkovať sa proti chrípke, „aby ste mali imunitu, keď príde Halloween“.

Pridajte sa k nám na ceste k lepšiemu zdraviu srdca – kliknite na https://welltone-website.com/sk/ .

Kissler dodal: „Princípy pandémie skutočne naďalej platia. Vonkajšie stretnutia sú lepšie ako vnútorné, vetranie je dôležité, maskovanie zostáva užitočné."

Nová štúdia naznačuje, že príznaky koronavírusu pociťované v prvom týždni infekcie môžu byť prediktorom toho, ako dlho budú trvať.

Pacienti s COVID-19, ktorí pociťovali viac ako päť symptómov v prvom týždni choroby, mali podľa štúdie zverejnenej v stredu pravdepodobnejšie, že sa stanú „dlhým ťahúňom COVID-19“, ktorý výskumníci kvalifikovali tak, že majú symptómy dlhšie ako 28 dní. recenzovaný časopis Nature Medicine.

Päť symptómov, ktoré sa vyskytli počas prvého týždňa a ktoré najviac predpovedali, že sa stanete diaľkárom, boli únava, bolesť hlavy, chrapľavý hlas, bolesť svalov a ťažkosti s dýchaním.

Výskumníci z King’s College London, Massachusetts General Hospital a Boston Children’s Hospital požiadali pacientov COVID-19 zo Spojeného kráľovstva, USA a Švédska, aby od marca do septembra 2020 hlásili svoje symptómy prostredníctvom aplikácie pre smartfóny.

Z viac ako 4 000 účastníkov uviedlo asi 13 % pacientov symptómy trvajúce viac ako 28 dní, 4 % viac ako 8 týždňov a 2 % viac ako 12 týždňov.

Z pacientov, ktorí hlásili symptómy dlhšie ako štyri týždne, "tretina z nich bude mať symptómy po 8 týždňoch a potom tretina z nich po 12 týždňoch," povedala spoluautorka štúdie Dr. Christina Astleyová, lekárka z Bostonu. Detská nemocnica. "Ak sa nad tým zamyslíte, 1 z 20 ľudí, ktorí majú COVID-19, bude mať príznaky trvajúce 8 týždňov alebo viac."

Pravdepodobnosť pretrvávajúcich symptómov bola významne spojená so zvyšujúcim sa vekom, stúpala z 9,9 % jedincov vo veku 18 až 49 rokov na 21,9 % u osôb nad 70 rokov. Anosmia alebo strata čuchu bola najčastejším príznakom u starších vekových skupín.

Ženy mali tiež väčšiu pravdepodobnosť, že budú mať dlho COVID-19 ako muži, pričom 14,9 % účastníčok štúdie hlásilo symptómy 28 dní po počiatočnej infekcii v porovnaní s 9,5 % mužov.

Zatiaľ čo sa štúdia pokúšala identifikovať rizikové faktory a markery, ktoré môžu naznačovať dlhý COVID-19, lekári zisťujú, že sa to môže stať komukoľvek v akomkoľvek veku, povedal Dr. Michael Wechsler, pulmonológ z National Jewish Health.

"Môže sa to stať v akejkoľvek vekovej skupine, ale najviac to znepokojuje mladších ľudí, ktorí sú inak zdraví a nie sú zvyknutí na tieto príznaky," povedal.

COVID dlhé dopravcovia: Dr. Cieľom Anthonyho Fauciho je odpovedať na „veľa dôležitých otázok“ v rámci novej celoštátnej iniciatívy

Štúdia zistila medzi účastníkmi štúdie dva hlavné vzorce. Jedna skupina diaľkových prepravcov COVID-19 hlásila výlučne únavu, bolesť hlavy a problémy s hornými dýchacími cestami, ako je dýchavičnosť, bolesť hrdla, kašeľ a strata čuchu. Avšak druhá skupina diaľkových prepravcov mala pretrvávajúce multisystémové ťažkosti, ako je horúčka alebo gastrointestinálne symptómy.

Štúdia prichádza niekoľko týždňov po tom, čo Dr. Anthony Fauci oznámil, že vláda USA spúšťa celoštátnu iniciatívu na štúdium dlhodobého ochorenia COVID-19, ktorú nazval Postacute Sequelae of SARS-CoV-2 (PASC).

Štúdia zverejnená v JAMA Network Open 19. februára zistila, že približne 30 % pacientov s COVID-19 hlásilo pretrvávajúce symptómy až deväť mesiacov po ochorení.

"(Existuje) veľa dôležitých otázok, ktoré sú teraz nezodpovedané a dúfame, že vďaka tejto sérii iniciatív nakoniec odpovieme," povedal počas brífingu v Bielom dome 24. februára.

Boston Children’s Astley dúfa, že stredajšia štúdia položí základy pre budúci vládou financovaný výskum, ktorý pomôže určiť účastníkov a zasiahnuť pri dlhotrvajúcom COVID-19 skôr, ako pacienti vedia, že ho vôbec majú.

"Veľká pozornosť bola venovaná chorobnosti a úmrtnosti spojenej s COVID, čo viedlo k mnohým modelovaniu a rozhodovaniu," povedala. "Ale teraz, keď stále viac a viac populácie bolo vystavených a nakazených COVID, tento chronickejší aspekt COVID sa stáva dôležitejším."

Sledujte Adriannu Rodriguez na Twitteri: @AdriannaUSAT.

Pokrytie zdravia a bezpečnosti pacienta v USA TODAY je čiastočne možné vďaka grantu Masimo Foundation for Ethics, Innovation and Competition in Healthcare. Nadácia Masimo neposkytuje redakčné príspevky.

Horúčka, zimnica, hrbole, vyrážky, bolesť hrdla, smrkanie, bolesť hlavy, ach môj – mohol by mať niektorý z týchto príznakov, že môžete byť vážne chorý?

Vo veku COVID-19 a teraz aj opičích kiahní odborníci zaznamenali nárast ľudí, ktorí pociťujú úzkostné pocity o svojom zdraví. Sociálne médiá a internet – a teda aj lekárska konzultácia s vlastným lekárom – tieto obavy ešte zhoršujú.

Hoci obavy o svoje zdravie sú normálne, odborníci tvrdia, že nekatastrofizujú príznaky, ako je kašeľ, a nevytvárajú nepravdepodobné scenáre týkajúce sa zdravia.

Odporúčajú zmierniť vaše obavy o vaše zdravie skúmaním faktov o chorobách, ale oficiálne diagnózy odkázať na lekárov.

Zaujímavé: Opičie kiahne sa šíria sexom, ale nie je to STI. Prečo to nazývať jedným je problém.

Čo je hypochondria?

Somatické symptómy a choroba, úzkostná porucha, predtým známa ako hypochondria, je podľa Andrewa Rosena, zakladateľa Centra pre liečbu úzkosti a porúch nálady, nadmerný strach a zaujatosť chorobou .

"Nie je to len niečo, na čo ten človek myslí, ak sa náhodou necíti dobre, myslí na to skoro stále, trápi sa tým, je tým posadnutý, stráca kvôli tomu spánok," hovorí Rosen. "Budú chodiť k lekárom veľmi často kvôli strachu, alebo nebudú chodiť k lekárom vôbec kvôli strachu."

Ak ste prehliadli: BA.5 tvorí takmer 80 % nových prípadov COVID-19. Tu je to, čo by ste mali vedieť o subvariante

Viac:Katherine Heigl si spomína, ako hľadala pomoc pri úzkosti po tom, čo bola označená ako „ťažká“

Burwell hovorí, že tí, ktorí majú v anamnéze úzkosť, s najväčšou pravdepodobnosťou pociťujú úzkosť z choroby, pretože choroby ako COVID-19 a opičie kiahne zosilnia existujúce stavy.

Ako sa zmenila zdravotná úzkosť v roku 2022?

Hoci sa zdravotná úzkosť v posledných rokoch v súvislosti s COVID-19 zhoršila, Rosen hovorí, že v poslednom desaťročí sa už zhoršila v dôsledku sociálnych médií a dostupnosti informácií doslova na dosah ruky.

„Akonáhle dostanú vtipný pocit alebo symptóm, o ktorom si myslia, že je niečo, zadajú si to do Googlu a zhorší sa, pretože hľadajú to najhoršie, čo môžu nájsť,“ hovorí Rosen.

Kontrola faktov: Opičie kiahne nie sú vedľajším účinkom vakcíny COVID-19, hovoria odborníci

Ken Goodman, licencovaný klinický sociálny pracovník, vysvetľuje, že zdravotná úzkosť môže byť tiež extrémnou reakciou na vonkajšie spúšťače, ako sú správy alebo príspevky na sociálnych sieťach o chorobách, ako je rakovina.

„Človek, ktorý má zdravotné obavy, by potom zobral… ten príspevok na sociálnych sieťach a zveličil ho na najhorší možný scenár a uveril, že sa mu to môže stať,“ hovorí Goodman, člen predstavenstva Asociácie úzkosti a depresie. Amerika a tvorca zvukového programu „ The Anxiety Solution Series “.

Ako sa môžem vyrovnať s úzkostnými pocitmi o svojom zdraví?

Odborníci odporúčajú ľuďom, ktorí sa obávajú o svoje zdravie, udržiavať systém, ktorý reguluje, ako racionálne pristupujú k svojim starostiam. Jedným zo spôsobov je „počkať primeranú dobu“, aby ste zistili, či symptóm sám od seba zmizne, a ak nie, potom navštívte lekára, hovorí Rosen.

„Nechoďte a buďte svojim vlastným lekárom, nerobte Google,“ hovorí Rosen.

S chorobami, ako sú opičie kiahne, Jessie Abbate , ekológ a epidemiológ infekčných chorôb, hovorí, že treba pamätať na to, že opičie kiahne nie sú COVID-19.

Mýty o opičích kiahňach: Pohľad na symptómy, liečbu a ďalšie bežné otázky

„Určite sa neprenesie tak rýchlo ako COVID a pravdepodobne by trvalo desať rokov, kým by sa množstvo ľudí, ktorí boli infikovaní COVID, nakazilo opičím kiahňam,“ hovorí Abbate.

Burwell navrhuje prevziať kontrolu nad faktormi, ktoré môžete, ako napríklad urobiť si test, ak pociťujete príznaky COVID-19, a postarať sa o svoje emocionálne zdravie tým, že prehodnotíte, ako pristupujete k svojim zdravotným problémom.

Odporúča pripísať to, čo zažívate, iným faktorom, než sú katastrofické scenáre, aby ste sa dostali mimo čiernobiele myslenie.

"Život je zvyčajne veľmi v šedej," hovorí Burwell.

Prispieva: Sara M Moniuszko

  • Predpokladá sa, že interrupčné postupy spôsobujú bolesť a traumu, ale výskum ukazuje, že to nie je pravda.
  • Štúdie zistili, že potrat nezvyšuje riziko duševného zdravia: odmietnutie áno.
  • Odborníci varujú, že prevrátenie Roe v. Wade len prehĺbi rôzne stresory nechceného tehotenstva.

Zrieknutie sa zodpovednosti: Rozhovory v tomto článku sa uskutočnili pred rozhodnutím Najvyššieho súdu o zrušení Roe v. Wade 24. júna 2022. Tento článok bol aktualizovaný, aby odrážal oficiálne rozhodnutie.

Najčastejšie hláseným pocitom po potrate nie je bolesť. Je to úľava. To je podľa mnohých štúdií.

Existuje však predpoklad, že interrupcie spôsobujú traumu, ale v skutočnosti môžu byť spôsobom, ako vyriešiť stres pre tých, ktorí nechcú byť tehotné. Odborníci aj výskum potvrdili, že samotný postup nezvyšuje riziko negatívnych výsledkov duševného zdravia. Skôr je to trauma z toho, že je odopretá jedna, ktorá áno – široko študovaný fenomén, o ktorom sa len zriedka hovorí.

„Pre mnohých ľudí je interrupcia pozitívnou súčasťou ich života, ktorá im umožňuje robiť veci, ako je dostať sa preč od násilníckeho partnera alebo mať život a deti, ktoré majú teraz,“ hovorí Gretchen Ely, profesorka sociálnej práce na Univerzite Tennessee. "Dokážu sa nasmerovať spôsobom, ktorý im spôsobí menej trápenia v priebehu ich života, keď majú možnosť ísť na potrat."

„Moje najtemnejšie tajomstvo“: Uma Thurman rozpráva o traume z potratu mladistvých a zároveň kritizuje texaský zákon o potratoch

V piatok Najvyšší súd zrušil Roe v. Wade, čím vymazal reprodukčné práva platné na takmer päť desaťročí. Toto prelomové rozhodnutie znamená, že Američania už nemajú ústavné právo na potrat a republikánski zákonodarcovia sú pripravení zakázať potraty v približne polovici štátov.

Najvyšší súd zrušil Roe v. Wade: Toto rozhodnutie eliminuje ústavné právo na potrat

Contents